Velkommen til vores hjemmeside.


Den Internationale klub for Cavalier King Charels Spaniel e. v. ICC
På vores hjemmeside kan du finde informationer omkring racen, vores klub og dens organisation,
opdrætter i ICC, aftaler, begivenheder, shows og som en speciel service vores online hvalpe liste..

 En gruppe af udstiller og opdrætter grundlage i 1989 den Internationale klub for Cavalier King Charles Spaniel e. v. ICC. Dengang var der 16 medlemmer. I september 1990 blev ICC midlertidig medlem af VDH (Tysk sammenslutning af hunde) Og fik fuld medlemskab i VDH og FCI i september 1995.

ICC er den yngste Cavalier klub i Tyskland, men ikke den sidste. Klubbens medlemmer tæller i dag (august 2006) 700 medlemmer i Tyskland og 12 andre lande.

Cavalieren vil falde til sammen med et hvert andet dyr i familien, hund, kat, gris, ged …..selv fugle.
Normalt er det nemt at træne en Cavalier, den elsker at gøre sin eger tilfreds. Det er dog nødvendig med en kort snor og en konsekvens opdragelse, med kærlighed og tålmodighed samt en godbid kommer man langt. Med information og forklaring, forsøger vi at vejlede om ukontrolleret avl så vel som kommerciel handel med racen. Standarten og kvaliteten af vores medlemmer viser at vi er på rette vej.

I ICC er der mere end 70 opdrætter der udøver deres hobby med kærlighed og omsorg. De fleste kenneler er små, med kun få hunde, som er en del af familien. For at sikre en sund og høj standart inden for racen har ICC store krav til opdrætteren vedrørende avl. I en afdeling af ICC bliver opdrættet kontrolleret, denne afdeling står også til rådighed for opdrætterne med forskellige spørgsmål.

ICC arrangere regelmæssigt speciel udstillinger over hele Tyskland. Hvor opdrætter og Cavalier elskere udstiller deres Cavaliere. Så vi kan se og følge med i udviklingen inden for racen. Vi arrangere os i dyre velfærd. Som information til vores medlemmer og interesseede udgiver vi hvert kvartal klubbladet ”ICC Intern”.

 

en ekstraordinær og charmerede race med tradition og fremtid….

….med uendelig fans verden over, denne hjerte gribende hund tager
alle med storm på grund af dens charmerende karakter.


Med dens størrelse og evne til at tilpasse sig er Cavalieren den ideelle hund for hele familien, med sin vel balanceret, glade og lege syge karakter. Den elsker at være nær sin familie.

I en lejlighed vil den kunne trives hvis den får nok gå ture; men bedst trives den i et hus med have, hvor den frit kan rande rundt, da er enkelte korte gå ture nok, men nødvendige.

Lad dig ikke snyde af dens sjælfyldte øjne og den charmerende fremtrædende: Cavalieren er ikke et kæledyr – hverken ung eller som gammel – mere et familie medlem. Den elsker lange gåture, og er fuld af liv, og altid i godt humør.

Cavalieren og børn er et godt par. Vigtigt er det dog at understrege at en hund ikke er et legetøj. Det er vigtig at børnene lære at respektere hunden fra begyndelsen, ikke mindst det sted hvor den sover og spiser.

Wir nutzen Cookies auf unserer Website. Einige von ihnen sind essenziell für den Betrieb der Seite, während andere uns helfen, diese Website und die Nutzererfahrung zu verbessern (Tracking Cookies). Sie können selbst entscheiden, ob Sie die Cookies zulassen möchten. Bitte beachten Sie, dass bei einer Ablehnung womöglich nicht mehr alle Funktionalitäten der Seite zur Verfügung stehen.